U Egipat idući tjedan putuje 16 direktora kompanija u potrazi za biznis prilikama
Nakon Katara, hrvatski gospodarstvenici drugi put ove godine organizirano, u sklopu službenog posjeta vladinih predstavnika, odlaze u posjet i na poslovne razgovore na novom tržištu.
Početak idućeg tjedna uz premijera Andreja Plenkovića i predstavnike nadležnih ministarstava u Egipat u organizaciji HGK putuju i predstavnici 16 hrvatskih tvrtki. Kako doznajemo iz HGK, koja osigurava održavanje gospodarskog foruma i B2B razgovore s potencijalnim poslovnim partnerima u Egiptu te posjete tamošnjim državnim institucijama, za posjet i potencijalne nove poslove na tom tržištu koje broji 110 milijuna stanovnika su zainteresirane tvrtke iz područja energetike, elektro-energetike, IT-a, drvne industrije, transporta, te obrambene industrije.
Mogućnosti suradnje
“Cilj ove posjete je uspostaviti poslovne kontakte s egipatskim partnerima, dobiti uvid u potencijal egipatskog tržišta te upoznati se s poslovnim okruženjem Egipta. Sudjelovanje u ovom izaslanstvu bit će prilika za predstavnike hrvatskih tvrtki da bolje razumiju dinamiku i potencijale egipatskog tržišta, prošire poslovne kontakte te istraže mogućnosti zajedničkih ulaganja i suradnje”, kažu u HGK.
Robna razmjena Hrvatske i Egipta, uz izuzetak 2021. i 2022. obilježena je većim izvozom od uvoza. Iznimka su bile te dvije godine kada je uvoz iz Egipta eksplodirao, dosegnuvši 142 milijuna eura u 2021. i 409 milijuna eura u 2022., dok je u isto vrijeme, uz trend rasta, izvoz bio na razini 83, odnosno 109 milijuna eura.
U 2023. izvoz je narastao na 91 milijun eura, a u prvih jedanaest mjeseci prošle godine bio je na razini od 88 milijuna eura. Uvoz iz Egipta je s druge strane na razini od 43 milijuna u 2023. i 47 milijuna u jedanaest lanjskih mjeseci.
Odlazak predstavnika drvne industrije u Egipat ne čudi jer je drvo i glavni izvozni proizvod koji hrvatske tvrtke plasiraju na egipatsko tržište. Čak 85 do 90 posto hrvatskog izvoza u Egipat ranijih godina činilo je drvo, a među tvrtkama koje su prisutne na tom tržištu tako su Šerif export-import, Exportdrvo, Pilana Krasno, Mundus Viridis i Hamer drvo.
U prošloj godini primat drva pada, jer se, prema dostupnim podacima za prvih šest mjeseci, vrijednost drva u ukupnom izvozu smanjila na 58 posto, a probio se kao novi proizvod dron, čija je vrijednost bila čak više od trećine ukupnog izvoza u Egipat.
I Ina u delegaciji
I najveća hrvatska kompanija Ina posluje u Egiptu, gdje ima i plinske koncesije, a od 2023. je i pustila u proizvodnju prvu plinsku bušotinu, nakon komercijalnog otkrića plina krajem 2022.
Prema dostupnim informacijama, predstavnici Ine bit će u gospodarskoj delegaciji, a neslužbeno doznajemo da će putovati i predstavnici karlovačkog proizvođača vatrenog oružja HS Produkt, koji se potvrdio na američkom tržištu. Među tvrtkama koje su već prisutne u Egiptu još su i zagrebački DOK-ING, Šestan-Busch, CROSCO, Končar-energetski transformatori, Podravka, Cemex, Genera, te među ostalim i SCAM Marine, proizvođač brodskih motora.
Pripreme za ovaj bilateralni susret najavljen je još prošle godine, kada su se susreli potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Marijana Čagalj s veleposlanikom Arapske Republike Egipat u Hrvatskoj Aymanom Tharwatom Aminom Abdelom Azizom, a tom prigodom najavljene su mogućnosti unapređenja suradnje u građevinskom, logističkom i energetskom sektoru. Posljednji sličan organizirani susret gospodarstvenika održan je, inače, 2021.
(Izvor:Poslovni dnevnik)