SAŽETAK
SVIJET - Oporavak se nastavlja u SAD-u gdje je rast realnog BDP-a prešao 2%, spuštajući stopu nezaposlenosti ispod 8%.
Postoje naznake oporavka u EU, na čelu s Njemačkom gdje je uspješno reizabrana Angela Merkel, što je dalo dodatni poticaj tržištima da vjeruju u oporavak Europe
Osim Amerike i Njemačke, te Japana, izvori rasta su i dalje zemlje u razvoju, poput Kine (koja nastavlja rasti po realnoj stopi od 9%), Indija (nastavlja rasti po realnoj stopi od 7%), Rusije i Brazila (realni rast po 4%), te druge zemlje Latinske amerike, Azije i zaboravljenog kontinenta – Afrike.
Očekujemo usporen rast do kraja 2013. i u 2014., uz nešto pozitivniju perspektivu zbog pozitivnih kretanja u Americi, Njemačkoj, drugim neeuropskim zemljama G-7, te zemljama u razvoju.
SEE - Regija Jugoistočne Europe je doživjela oštru recesiju kao posljedicu smanjenog dotoka novaca izvana (zbog globalne recesije), što je zaustavilo mehanizme rasta koji su se temeljili na velikoj potrošnji i zaduživanju, a što je opet izvuklo na vidjelo strukturne probleme tih zemalja. Već se 2008. godine prepolovio rast regije (mjeren BDP-om vaganim udjelima zemalja) na 2,2% realno. U 2009. prosječni vagani pad je iznosio 4,8% realno. U 2010. i 2011. godini je došlo do mlakog oporavka u zemljama regije, dok su Hrvatska, Grčka (zbog krize) i Rumunjska imale pad, pa je ukupni rezultat regije bio mlaki rast od 3,2% realno i to uglavnom zbog snažnog oporavka u Turskoj. U 2012. je, kao i u Europi došlo do ponovnog zaustavljanja u regiji na 0,11% vagano. U 2013. se očekuje blagi rast od jedva 1,03% vagano, a tek u 2014. malo boljih 2,36% vagano.
CEE - Cijela regija Srednjoistočne Europe vrlo je vezana na kretanja na zajedničkom tržištu i to uglavnom na kretanja u njemačkom gospodarstvu.
Val inflacije u zemljama CEE regije je prošao 2008. (uslijed prelijevanja porasta cijena sirovina na svjetskim tržištima na domaća tržišta), ali se zbog pada cijena sirovina na svjetskom tržištu (uslijed globalne recesije) i usporavanja domaće potražnje cijene smiruju. Oporavak je opet pogurao rast cijena koje su rasle prema 4%. Očekuje se inflacija oko 2,2% u 2013. i 2014. godini.
EE - Regija Istočne Europe više ovisi o gospodarskim kretanjima u Rusiji nego o EU, premda je u svim zemljama EU kao vanjskotrgovinski partner postigla značajni udio, između 30 i 50%. Prvo usporavanje je regija doživjela već 2008 kad je regija usporila za 2,6 postotna boda u odnosu na dotadašnji dugogodišnji prosjek. Nadalje je 2009. godine s Rusijom i Ukrajinom na čelu zaronila vagano za 7,6% realno. Oporavak Rusije s rastom od gotovo 4% brzo je i druge zemlje povukla u rast prema 4,6% u 2010. i 2011. Globalno u 2012. rezultiralo je usporavanje regije na 3.8%. U 2013 se očekuje doljnje usporavanje na 3,2, a u 2014. ubrzanje prema 3,7% realno.
ZA PREUZIMANJE IZVJEŠĆA kliknite na pročitajte više
Preuzimanje punog materijala Makro izvještaja moguće je samo za članove udruge Hrvatski izvoznici, uz registraciju.
pročitajte više