Plenković s izvoznicima razgovarao o radnoj skupini koja će odgovoriti na izazove
Sastanak održan dana 10.04.2025.
Vlada će aktivno štititi interese hrvatskog gospodarstva te će se znati postaviti prema svim izazovima, poručeno je u četvrtak sa sastanka predstavnika Vlade i hrvatskih izvoznika oko utjecaja američkih carina, pri čemu je najavljeno i formiranje radne skupine kojoj će cilj biti zaštita hrvatskih tvrtki.
Sastankom je, u pratnji više ministara, predsjedao predsjednik Vlade Andrej Plenković, rekavši da je ambicija u neposrednoj komunikaciji identificirati najvažnije i najizazovnije elemente američkih mjera za izvoznike. Rekao je da je odgoda primjene američkih carina od 20 posto prema Uniji dala vrijeme od 90 dana da se kroz "različite komunikacijske oblike" nastoje dogovoriti daljnji koraci i formirati zajedničku trgovinsku politiku na razini EU-a, u kontekstu i planiranih protumjera.
- Kroz europske institucije Hrvatska zagovara i zastupa svoje stavove, a ovaj sastanak treba poslužiti i da se dobije šira slika, poručio je.
"Vrijednost hrvatskog robnog izvoza u SAD lani više od 800 milijuna eura"Iznio je podatke da je vrijednost hrvatskog robnog izvoza u SAD lani dosegnula 805 milijuna eura, što je 3,4 posto ukupnog robnog izvoza, dok je uvoz iz SAD-a iznosio 781 milijun eura, što je oko dva posto ukupnog robnog uvoza.
Dakle, američke carine se odnose na "relativno mali obujam" ukupne robne razmjene, međutim obujam je velik za pojedine tvrtke koje imaju značajniji udio izvoza u SAD. Stoga, treba razmotriti posljedice tih mjera na njihovo poslovanje i kako se postaviti, rekao je predsjednik Vlade.
Stoga se od izvoznika željelo čuti, između ostalog, koliko su prisutni na drugim tržištima na koja bi mogli izvoziti te tako supstituirati američko tržište, kao i očekuju li neke programe mjera koje bi kao pogođeni izvoznici mogli konzumirati.
Plenković je najavio i formiranje radne skupine u kojoj bi bili i predstavnici praktički svih vladinih resora koji imaju doticaj s ovom temom, a kako bi se mogle donositi pravovremene odluke s ciljem zaštite, u što većoj mogućoj mjeri, hrvatskih gospodarskih subjekata.
"Šušnjar: Relaksacija jedini put kojim SAD i EU mogu ići"Ministar gospodarstva Ante Šušnjar poručio je danas kako je relaksacija odluka o carinama jedini put kojim SAD i EU mogu ići te kako se nada da će prevladati razum. Na konferenciji za novinare rekao je da su današnjim sastankom s hrvatskim izvoznicima nakon sjednice Vlade, dominantno onima koji izvoze u SAD, pokazali brigu Vlade za hrvatsko gospodarstvo i poduzetnišvo, pogotovo izvozni sektor.
- Bilo nam je bitno dobiti potpuni uvid u način funkcioniranja tih tvrtki koje su orijentirane prema SAD-u, prema izvozu na to tržište. Turbulentna su vremena, jako dinamična. Jedan dan, vidite, imate ogromne carine, drugi dan to malo deeskalira, rekao je Šušnjar.
Dodao je da je jedini put kojim SAD i EU mogu ići relaksacija početnih udara i odluka o carinama.
"Nadam se da će prevladati razum"Šušnjar je također poručio kako će Vlada konstantno biti partner hrvatskom poduzetništvu i gospodarstvu.
- Ja se nadam da će prevladati razum jer ja bih rekao da nema razloga za uvođenje carina između Europske unije i SAD-a, izjavio je ministar.
- Slobodna trgovina je tekovina modernog doba koja je donijela puno više dobroga svima i u odnosu Europe i SAD-a ne vidim prostora za takve reakcije. Je li ovo stres-test za sve nas? Očito je, a ovaj današnji sastanak i politika Vlade pokazuju da ćemo se znati postaviti prema svim izazovima koji budu ispred nas, dodao je.
Obratiti pažnju na nelinearnost negativnih efekata carina"Potpredsjednik za trgovinu i internacionalizaciju Hrvatske gospodarske komore (HGK) Igor Pokaz je izjavio da su od Vlade "dobivena jasna uvjeravanja" da razumije situaciju i da će, maksimalno koliko može, pomoći gospodarstvenicima.
Rekao je da je za gospodarstvenike najteža trenutna neizvjesnost oko carina, s obzirom da je u takvim uvjetima gotovo nemoguće planirati poslovanje. Predsjednik udruge Hrvatski izvoznici (HIZ) Davor Baković je istaknuo da treba obratiti pažnju na nelinearnost negativnih efekata carina, pri čemu apostrofira ona proizvodna poduzeća koja neposredno izvoze u SAD, a uz to imaju i veći značaj za svoju lokalnu sredinu.
Inače, HIZ je u današnjem osvrtu na carinske politike SAD-a i EU-a iznio preporuke kako ne bi došlo do "daljnjeg narušavanja snage hrvatske ekonomije i gubitka ljudi s adekvatnim znanjima i vještinama", pri čemu je između ostalog sugerirano da treba pronaći mjere održanja zaposlenosti i proizvodnje u tvornicama i industrijama koje bi mogle biti pogođene carinama te spriječiti seljenje dijela domaće proizvodnje u SAD.
Baković je također kao najveći problem apostrofirao neizvjesnost, jer, unatoč brojnim najavama, carine još nisu u potpunosti zaživjele u praksi. Zna to i iz primjera Končara, s obzirom da je direktor Končar - Mjernih transformatora, pri čemu neki od proizvoda još nisu "uvedeni u carinik i nisu naznačene carinske oznake pri ulazu u SAD".
U slučaju daljnje carinske eskalacije, ugasila bi se proizvodnja džemova "Dida Boža"Tvrtka Hermes International iz Sračinca kod Varaždina bavi se proizvodnjom i distribucijom ekoloških i prirodnih džemova, namaza i sokova, zapošljava više od 100 radnika, poznata je po brendu "Dida Boža", a prema riječima vlasnika tvrtke Neba Chupina, isključivo je orijentirana na američko tržište.
Vijest o američkim carinama ih je jako pogodila, a nada se da EU neće ići za uvođenjem protumjera, jer bi potencijalna dodatna reakcija američke strane dovela do gašenja cijelog biznisa.
- Možemo preživjeti s 10 posto carina, pa i s 20 posto, ali će biti malo manja prodaja i proizvodnja, no s više od 20 posto nemamo više biznis, poručio je Chupin, koji je predsjedniku Vlade zahvalio na promptnoj reakciji i ukazanoj pažnji.
Izvor: HRT